NKVUE Testi NK Hücresinin Aktivasyonunu Nicel (Kantitatif) Olarak Ölçen İlk Testdir

 
 

NK Vue, NK hücre aktivitesini ölçmek için onaylanan ilk ve tek testtir. NK Vue testi uluslararası geçerliliği olan CE, IVD belgelerini almış bir testtir. Sadece 1 ml kan bu test için yeterlidir.

NK hücresi aktivitesinin belirlenmesi, diğer kan testlerinin yapılması, yani tam bir kan sayımı kadar önemlidir.

Doktorunuz NK hücresi aktivitesini ölçmek istemesinin temel nedeni bağışıklık sisteminizin kanser ve diğer hastalıklarla karşı ne kadar güçlü olduğunu görmek istemesidir.

NK aktivasyonu testi sonuçlarınıza göre, doktorunuz size yaşam tarzı değişiklikleri veya daha başka tarama testleri önerebilir.

 

 

NK hücresi nedir?

Doğal bağışıklık sisteminin bir parçası olan NK hücreleri, kemik iliğinde üretilen bir tür lenfosittir (beyaz kan hücresi). NK hücrelerinin iki önemli rolü vardır;NK Hücreleri bağışıklık sisteminde kanser ve viral enfeksiyonların tanınmasında görev alır.

NK hücreleri ve Bağışıklık

Ortalama insan vücudunda, 5000 den fazla normal olmayan kanser hücreleri gibi hücreler büyümekte ve ölmektedir. NK hücresi, kanser hücrelerini tanıyan ve hücrelere saldıran, kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyen ve tekrarlamasını önleyen tek hücredir.

 
 
 

Kanser ve Enfeksiyonel Hastalıklara Karşı Savaşabilecek Güçdemisiniz?

 
 

Bağışıklık sistemi canlıyı dışarıdan gelen her türlü yabancı madde ve biyolojik etkene karşı koruyan, özelleşmiş hücre ve dokulardan oluşan bir sistemdir.
Bağışıklık sistemi, bir ülkenin ordusu gibi çalışır. Bağışıklı sistemi, hücrelerinizi veya organlarınızı öldürmeye ya da zarar vermeye çalışan yabancı işgalcilere karşı sizi korur. Doğal bağışıklık sisteminiz sizi bakteri, virüs gibi patojenlere karşı korur. Doğal bağışıklık (NK) hücreleriniz size zarar verecek patojenleri öldürürken ayrıca kanser hücrelerini veya kanserleşme potansiyeli olabilecek hücreleri de bulup yok ederekten kanser olmanızı engeller.

Güçlü bir bağışıklık sisteminizin olması demek vücudunuzda güçlü bir ordunuzun olması demektedir. Bu güçlü ordu da sizi her türlü patojenlere ve kansere karşı koruyabilir.